اهمیت وجود آینه دستشویی در سرویس های بهداشتی

از گذشته تا کنون نقش آینه دستشویی در سرویس بهداشتی بسیار پر اهمیت و کاربردی بوده است.  وجود این وسیله نقش بسیار مهمی در آراستگی افراد دارد چرا که از آن استفاده های بسیار زیادی برای مسواک زدن، آرایش صورت، اصلاح موهای صورت و غیره می شود. آینه یکی از ملزومات منزل است که انواع مختلفی از آن ها به صورت ساده، آنتیک و مدرن وجود دارد. علاوه بر طراحی و شکل ظاهری، کیفیت و جنس آینه دستشویی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. 

علاوه بر استفاده های کاربردی، آینه دستشویی به لحاظ زیبایی نقش بسیار پر رنگی در دکوراسیون سرویس های بهداشتی ایفا می نماید. بسیاری از افراد انتخاب انواع جدید آینه را گزینه ای مناسب برای تغییر دکوراسیون سرویس بهداشتی خود می‌ دانند.

اگر چه در نظر اول، سرویس بهداشتی مانند حمام و دستشویی مکان های با اهمیتی در منزل به شمار نمی آید، اما  توجه و پیاده سازی موارد مربوط به زیبایی و دکوراسیون آن تاثیر بسیار زیادی در تمیز به نظر رسیدن و شکیل شدن این قسمت از خانه دارد. استفاده از یک آینه دستشویی مناسب و ایده آل علاوه بر کاربرد هایی که دارد، باعث ایجاد انعکاس نور بهترو در نتیجه یکنواخت شدن فضای دستشویی خواهد شد.

آینه دستشویی

معرفی انواع مختلف آینه دستشویی

 امروز اشکال، طرح ها و ابعاد مختلف و متنوعی از آینه های دستشویی مطابق با تمامی سلیقه ها تولید شده و در بازار عرضه می گردد. از آنجایی که آینه دستشویی جزو ارکان اصلی دکوراسیون سرویس بهداشتی محسوب می گردد، بنابراین باید در انتخاب نوع و طراحی آن دقت بسیار زیادی به عمل آید. به طور کلی آینه  دستشویی به دو دسته آینه های قاب دار و آینه های بدون قاب تقسیم بندی می شوند. البته انواع دیگری از آینه ها مانند آینه های مدرن، آینه های آنتیک، آینه های دو قلو، آینه های دو طرفه و … نیز وجود دارد.

طرح های ساده و بدون قاب از جمله قدیمی ترین و متداول ‌ترین آینه های دستشویی می باشند. البته امروزه آینه هایی با قاب های پهن و پر نقش و نگار نیز طرفداران خاص خود را پیدا کرده و در بسیاری از سرویس های بهداشتی آپارتمان های نوساز به چشم می خورند. همچنین از دیگر مواردی که در تولید انواع مختلف آینه ها  وجود دارد برش ها و اشکال مختلف این وسیله مانند آینه های گرد، آینه های بیضی، آینه های گوشه دار، آینه های قوس دار و غیره می باشند.

 جنس به کار رفته در قاب انواع آینه دستشویی

 در ساخت قاب آینه از متریال ها و مواد مختلفی استفاده می گردد که از جمله آنها می توان به انواع فلزات مانند استیل و آلومینیوم، چوب، پی وی سی،  پلاستیک و غیره اشاره کرد. آنچه در جنس قاب آینه دستشویی اهمیت دارد آن است که می بایست جنسی انتخاب گردد که ضد رطوبت و زنگ باشد.  که در این میان آینه های دستشویی از جنس پلاستیک،  pvc و  ورقه های استیل ضد زنگ گزینه های بسیار مناسبی به شمار می ‌آیند.

 درهنگام خرید یک آینه دستشویی باید به چه نکاتی توجه شود؟

 در هنگام  انتخاب و خرید هر یک از ملزومات خانه می بایست به نکاتی کلیدی متناسب با دیگر شرایط محل نصب آن وسیله توجه نمود که در ادامه به مهمترین این نکات اشاره خواهد شد:

آینه دستشویی

1.ارتفاع آینه دستشویی

 به طور معمول هر چه ارتفاع آیینه دستشویی بلند تر بوده انعکاس بیشتری از محیط را دریافت کرده و زاویه دید بازتری را در اختیار شما قرار خواهد داد. اندازه مناسب ارتفاعی یک آینه دستشویی در حدود ۳۰ سانتی متر بالا تر و پایین تر از خط دید شما است. این نکته نیز قابل ذکر است که باید میان ارتفاع و عرض آینه دستشویی تناسب لازم رعایت گردد.

2.انتخاب ابعاد مناسب برای یک آینه دستشویی

 توجه به اندازه فضایی که برای نصب یک آینه دستشویی در اختیار دارید شما را به انتخاب یک ابعاد مناسب از این وسیله یاری خواهد کرد. همچنین اندازه ابعاد آینه دستشویی می بایست با اندازه روشویی و نیز کابینت زیر آن متناسب باشد. به طور معمول عرض آینه دستشویی نباید از عرض کابینت روشویی عریض تر باشد.

البته در این موارد استثناهایی نیز وجود دارد که از آن جمله می‌توان به آینه هایی که تمام سطح دیوار را می‌پوشانند اشاره کرد. بنابراین به طور کلی یا پهنای آینه کاملاً برابر با پهنای روشویی بوده و یا کمی از آن کوچکتر است. با رعایت چنین نکاتی منظره ای زیبا و متناسب به سرویس بهداشتی شما داده خواهد شد.

 3.شکل آینه متناسب با نقش کاشی ها و یا طرح دیوار سرویس بهداشتی

 اگر کاشی ها و رنگ دیوار سرویس بهداشتی تیره بوده بهتر است که رنگ قاب آینه دستشویی روشن تر باشد این ترکیب تضاد جالبی در دکوراسیون سرویس بهداشتی شما ایجاد می نماید. این موضوع به صورت بلعکس یعنی روشن بودن رنگ دیوار و  تیره بودن  رنگ قاب آینه دستشویی نیز صدق می کند.

 همچنین در صورتیکه تمایل داشته باشید که  نقش کاشی ها و دیوار سرویس بهداشتی چندان پوشید نشود،  انتخاب آینه های گرد و بیضی گزینه بسیار مناسبی در این خصوص هستند.

4.توجه به  اندازه مناسب آینه به لحاظ ارائه تصویر

 یک آینه  دستشویی با اندازه های مناسب تصویری ایده آل را به شما ارائه می دهد. و در صورتی که اندازه آینه  دستشویی بیش از حد کوچک باشد دچار نقص در ایفای کاربرد اصلی خود خواهد شد. بنابراین در هنگام انتخاب یک آینه دستشویی به این نکته نیز توجه نمایید.

5.نصب ایمن و مناسب آینه دستشویی

 نکته حائز اهمیت در برخورداری از یک آینه دستشویی، نصب ایمن این وسیله است. ازآنجایی که اکثر آینه های امروزی به دلیل اندازه، جنس و مدل طراحی شده بسیار سنگین هستند، بنابراین استفاده از قلاب های مناسب و یراق آلات  محکم امری بسیار ضروری به نظر می آید. چرا جدا شدن آینه دستشویی از دیوار و افتادن آن علاوه بر خطر آفرینی برای افراد به خصوص کودکان،  باعث  به وجود آمدن هزینه های اضافی  نیز خواهد شد. 

همچنین استفاده از قلاب های نرم و نا مناسب سبب جابجایی و کج شدن مداوم آینه دستشویی بر روی دیوار خواهد شد. در صورتی که بخواهید باد چسب آینه دستشویی خود را به دیوار بچسبانید، بهتر است از چسب های سیلیکونی مخصوص آینه دستشویی با جنس با کیفیت استفاده کنید.

 پیاده سازی ایده های مختلف و جذاب درآینه دستشویی

استفاده از خلاقیت و ایده پردازی تاثیر بسزایی در زیبا سازی و جلوه بخشیدن به دکوراسیون سرویس های بهداشتی دارد. که در ادامه برخی از این ایده ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

 استفاده از چند آینه به جای یک آینه دستشویی

 استفاده از این ایده برای دستشویی هایی که دارای فضای باز با کابینت و روشویی بسیار بزرگی هستند، کاربردی تر است. استفاده از چند آیه باعث انعکاس تصاویر کامل از فضای سرویس بهداشتی شده و در نهایت عمق بیشتری به محیط در فضای سرویس بهداشتی خواهد داد. با این کار همچنین می توان از نور پردازی های بسیار کاربردی و زیبایی نیز استفاده نمود.

استفاده از دو یا چند آینه دستشویی باعث به نظر رسیدن فضای بهداشتی بلند تر و دلباز تر خواهد شد. همچنین این ایده باعث به وجود آمدن قرینگی و توازن بر روی دیوار خواهد شد. برای این کار استفاده از آینه های دو قلو نیز پیشنهاد می گردد.

استفاده از آینه های دیوارپوش

 برای پیاده سازی این ایده‌، ابعاد و اندازه های دیوار و تناسب  آینه با روشویی و دیگر وسایل سرویس بهداشتی اهمیت چندانی ندارد. در استفاده از آینه های دیوارپوش تمامی طول و عرض دیوار با  یک آینه به طور یکدست پوشانده می شود. بدین ترتیب یک آینه کاملاً بزرگ در اختیار شما خواهد بود. این کار باعث می شود که در صورتی که دستشویی شما کوچک باشد، با انعکاس یافتن کامل دیوار مقابل، فضای شما دو چندان به نظر آید.

استفاده ازآینه های دستشویی کمددار

 آینه های کمد دار همانگونه که از نامشان پیداست بر روی درب یک کمد تعبیه شده است. این نوع از آینه دستشویی به دلیل صرفه جویی در محل قرار گیری وسایل مورد نیاز دستشویی مانند مسواک، صابون، وسایل اصلاح صورت، خوشبو کننده و غیره طرفداران بسیار زیادی دارد. آینه  دستشویی کمد دار برای سرویس های بهداشتی که فضای بسیار کمی دارند ایده بسیار مناسبی به نظر می‌آید.

نورپردازی به وسیله آینه دستشویی

 بسیاری از افراد به نورپردازی در فضا های مختلف منزل خود از جمله سرویس ‌های بهداشتی علاقه بسیاری دارند. یک نور پردازی مناسب در اطراف آینه دستشویی می تواند باعث به وجود آوردن منظره ای جذاب و دلنشین گردد. به همین دلیل امروزه انواع مختلفی از آینه دستشویی وجود دارد که دارای نورپردازی هایی در قسمت های مختلف آن است. این نور پردازی باعث دلبازتر شدن و تامین نور مناسب محیط در فضای سرویس بهداشتی خواهد شد.

استفاده از آینه های دستشویی شلف دار

 آینه دستشویی شلف دار علاوه بر کاربردهای معمول یک آینه، دارای کاربرد اضافه دیگری نیز است. این موضوع باعث افزایش محبوبیت این نوع آینه در میان مشتریان شده است. در حقیقت این نوع آینه دستشویی دارای محلی برای قرار دادن وسایل مختلف دستشویی مانند جا صابونی، مسواک و خمیر دندان، گلدان، شمع و یا هر نوع وسیله تزیینی یا ضروری دیگر است. فروشگاه قصر نور آماده ارائه محصولات درجه یک در زمینه دکوراسیون سرویس بهداشتی است.